Z czego słynie Japonia?

Japonia to kraj pełen kontrastów. Z jednej strony mamy do czynienia z państwem o wieloletnich tradycjach, które do dnia dzisiejszego są przestrzegane, a ich złamanie to pewnego rodzaju dyshonor. Z drugiej strony mamy do czynienia z państwem na wskroś nowoczesnym i pełnym niespodzianek, które dla wielu turystów są czymś nie do pomyślenia. Co sprawia, że turyści masowo przyjeżdżają do tego kraju i z czego tak naprawdę słynie Japonia?

Witanie wiosny

Bez wątpienia jednym Hanami to jedno z najpopularniejszych zjawisk, które sprawiają, że turyści z chęcią przyjeżdżają do Japonii, pragnąc powitać wiosnę w iście tradycyjny sposób. Witanie wiosny jest pewnego rodzaju rytuałem nierozerwalnie związanym z kwitnącą wiśnią, która zamienia parki i skwery w różowe strefy. Urocze kwiatuszki zdają się być wówczas wszędzie i trzeba przyznać, że w tym okresie Japonia prezentuje się najpiękniej. Podczas tego okresu Japończycy bardzo chętnie spotykają się w rodzinnym gronie na łonie natury. Dosyć powszechne są pikniki, na których nie może zabraknąć tradycyjnego trunku w postaci Sake. Niektórzy Japończycy świętują, spacerując po parkach i podziwiając piękno natury. Kraj Kwitnącej Wiśni w okresie wiosennym jest zdecydowanie czymś, co rozsławiło Japonię na całym świecie.

Nie ma Japonii bez sushi

Kuchnia japońska to prawdziwa uczta dla zmysłów, aczkolwiek największym zainteresowaniem od lat cieszy się sushi. Ta japońska potrawa zyskała tak szerokie uznanie, że obecnie jest serwowana niemal w każdym zakątku świata. Niemniej, to właśnie Japonia słynie z najlepszego sushi, dlatego skosztowanie tego przysmaku w jego kolebce jest prawdziwym obowiązkiem każdego turysty. Trzeba podkreślić, że jest ono tutaj przyrządzane na milion różnych sposobów, choć podstawą zawsze jest ryż doprawiany octem ryżowym oraz surowa ryba. Na przestrzeni lat wykształciły się konkretne przepisy i ogromna liczba odmian sushi. Będąc w Japonii koniecznie trzeba udać się do lokalnej restauracji, w której ta potrawa jest serwowana. Warto również pamiętać o tym, że potrawę można jeść pałeczkami lub palcami. Według tradycji sushi nie powinno się popijać wodą. Doskonałym wyborem będzie jednak zielona herbata.

Kobiety do towarzystwa

Gejsze to kobiety, które od lat cieszą się sporym zainteresowaniem, ale hermetyczny charakter tego zawodu sprawia, że wciąż niewiele wiemy o tym, kim są i w jaki sposób przebiega rekrutacja. Wiadomo natomiast, że obecnie gejsze nie są w żadnym wypadku prostytutkami świadczącymi usługi seksualne. Nie jest to oczywistość, a pokłosie wielu protestów, które finalnie skończyły się regulacją prawną usług. Gejsza to kobieta do towarzystwa. Charakterystycznym elementem każdej gejszy jest tradycyjny strój oraz twarz pokryta białym pudrem. Wyglądają jak porcelanowe lalki i z pewnością odznaczają się nadzwyczajną urodą. Co ciekawe, by zostać gejszą trzeba przejść najpierw sześcioletni okres maiko, czyli coś na wzór kursu, podczas którego kobiety poznają dobre maniery, kształcą się i przygotowują do pracy z klientami.

Dziwne zwyczaje?

Japonia to zdecydowanie kraj, do którego należy się w pewien sposób przygotować. Teoretyczne przygotowanie pozwoli uniknąć gaf, które nie są mile widziane w tym kraju. Do jednej z nich warto zaliczyć rozmawianie w komunikacji miejskiej. Tego rodzaju rozmowy należy przeprowadzać w miejscach, w których nie będziemy przeszkadzać innym lub zakłócać ich spokoju. Japończycy stronią od osób głośnomówiących. Na ulicach również komunikują się dosyć cicho i są nieco zdezorientowani, gdy mają do czynienia z krzykiem lub głośną rozmową. Do dziwnych zwyczajów należy również zaliczyć fakt, że wydmuchiwanie nosa w miejscach publicznych jest totalną gafą i czymś, czego nie należy robić. Lepiej w tym celu odejść w ustronne miejsce.