Tunezja – afrykańskie państwo z arabską duszą

Jest najmniejszym państwem w Północnej Afryce, a zarazem jednym z najspokojniejszych krajów arabskich na świecie. Tunezja to turystyczny raj, którego walorami zachwycają się każdego roku rzesze turystów. Przyjazna i tolerancyjna dla innych kultur postawa Tunezyjczyków połączona z pięknymi pejzażami i niezwykłymi zabytkami sprawia natomiast, że z podróży do Tunezji można przywieść tylko dobre wspomnienia.

Tunezja w pigułce

Niewielka Tunezja może pochwalić się przede wszystkim pięknym wybrzeżem. Tunezyjskie plaże uważane są za najpiękniejsze na terenie całego wybrzeża Morza Śródziemnego, co sprzyja rozwojowi turystyki i powstawaniu nowoczesnych kurortów. Nie brak na terenie tego państwa i innych, ciekawych regionów. Jednym z nich jest zajmująca północną część kraju Medjerda, znana z żyznych ziem. W przeszłości ta kraina nazywana była rzymskim spichlerzem, taką rolę pełni również we współczesnej, niepodległej Tunezji. Ciekawie prezentują się również pasma górskie przecinające tereny Tunezji. To góry Mogod oraz Kroumirie, których zbocza porośnięte są gęstymi lasami. Nie brak też na obszarze Tunezji obszarów pustynnych, o typowo afrykańskim charakterze. Piaski Sahary są jedną z tunezyjskich atrakcji, pustynnym urokiem czaruje również wyspa Djerba, o której wzmianki można znaleźć już w dziełach Homera.

Większość Tunezyjczyków mieszka w północnej części kraju, zaś największa gęstość zaludnienia występuje w rejonie największych miast: Tunisu oraz Sousse. Dominują tu Arabowie oraz Berberowie, choć z berberyjską kulturą spotkać można się już jedynie na obszarach wiejskich w południowej części kraju.

Tunezyjskie atrakcje

Prawdziwym rajem dla turystów z całego świata pełen niezwykłych zabytków Tunis. W samym mieście, jak i w jego najbliższej okolicy można piękne meczety oraz ruiny rzymskich budowli. Dla miłośników wypoczynku popularnym celem wypraw jest z kolei wybrzeże północne, kuszące rybackimi wioskami i historycznymi miasteczkami. Chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem jest wyspa Djerba, mogąca śmiało konkurować z tak modną w ostatnich dekadach Majorką. Na miłośników mocniejszych wrażeń i pustynnych przygód czeka natomiast Sahara, która przebiega m. in. przez południową część Tunezji. Tu zachwycają nie tylko pustynne krajobrazy, ale i tradycyjne oazy zaskakujące swym bogactwem i nieco surowym pięknem.

Aż 5 tunezyjskich kurortów (Mahdia, Monastir, Hammamet, Sousse i Djerba) jest dostępnych w ofercie ITAKI – na wakacje all iclusive!

Tunezja i jej historyczne dziedzictwo

Na współczesny charakter Tunezji duży wpływ wywiera przeszłość tych ziem. Pierwszymi stałymi osadnikami na obszarach dzisiejszej Tunezji byli Fenicjanie, po nich zaś Rzymianie. Swe wpływy zaznaczyli tu również władcy Bizancjum, po których zaczął się okres panowania arabskiego oraz tureckiego. W XIX wieku żywo interesowała się ziemiami tunezyjskimi Francja. Dopiero w latach 50. XX Tunezja uzyskała autonomię, zaś w 1956 roku – pełną niepodległość. Po dawnych panach pozostało na terenie kraju wiele pamiątek, dzięki którym to afrykańskie państwo zaskakuje swym pięknem i bogactwem kulturalnym.