Pierwszy raz w Japonii? Nie popełniaj tych błędów
Japonia to jedno z tych państw, w kierunku których oczy turystów są niemal bezustannie zwrócone. Szacuje się, że każdego roku to niewielkie państwo wyspiarskie jest odwiedzane przez ponad trzydzieści milionów turystów. Wieloletnie kultura i tradycje sprawiają, że jest niezwykle intrygującym miejscem, zwłaszcza dla Europejczyków i mieszkańców Ameryki, którzy mogą w Japonii doskonale przekonać się o tym, czym tak naprawdę są różnice kulturowe. Przed wyjazdem warto sięgnąć po lekturę lub informacje z pierwszej ręki, które pozwolą nam uniknąć podstawowych błędów i sprawią, że nie będziemy bezustannie popełniać gaf. Co warto wiedzieć?
Pilnuj swoich śmieci
Przede wszystkim zawsze warto zapoznać się teoretycznie ze zwyczajami panującymi w danym kraju, bo taka wiedza faktycznie może nas w wielu sytuacjach uratować. W niektórych państwach niewielka błahostka z perspektywy Polski może urosnąć do rangi problemu, który trzeba będzie rozwiązywać ze służbami porządkowymi. Na co uważać w Japonii? Japończycy to naród, dla którego czystość na ulicach ma bardzo wielkie znaczenie. Śmieci w żadnym wypadku nie powinno wobec tego wyrzucać się na ziemię. Nawet nie zauważymy takowych na żadnym z chodników. Nie zauważymy jednak również kosza na śmieci, bo są w najbardziej zatłoczonych miejscach rzadkością i rzeczą wprost niespotykaną. Właśnie dlatego warto mieć przy sobie zawsze woreczek, w którym będziemy odkładać ewentualne papierki po przekąskach lub słodyczach. Będziemy zmuszeni do noszenia ich w trakcie zwiedzania, a następnie do posegregowania w miejscu zakwaterowania. Segregacja jest równie istotna. Najważniejszym jednak jest fakt, żeby żaden śmieć nie pojawił się na chodniku lub w miejscu publicznym. Japończycy to bardzo miły naród, aczkolwiek nie będą mieli problemu z tym, żeby okazać swoje niezadowolenie w przypadku zaśmiecania ich terenów.
Rozmowy telefoniczne
W dzisiejszych czasach każdy jest w pewnym stopniu uwiązany do telefonu komórkowego. Wynalazek po to służy, by faktycznie móc nawiązać kontakt z drugą osobą bez względu na miejsce. Niemniej, Japończycy niezbyt entuzjastycznie podchodzą do rozmów w miejscach o dużym zagęszczeniu. Jednym z takich miejsc, w których rozmowy są wprost unikane są środki komunikacji. Japończyk w metrze lub autobusie w zasadzie nigdy nie prowadzi swobodnej rozmowy. Na ogół wycisza telefon, gdy dzwoni lub odbiera, by rzeczowo i po cichu przekazać, że właśnie teraz nie może rozmawiać, ale oddzwoni po wyjściu z metra lub jakiegokolwiek innego środka transportu. Ta niepisana zasada przyjęła się już tak mocno w Japonii, że właściwie nie sposób nie odczuć jej siły rażenia. Niestety osoby, które nie mają pojęcia, że o wiele lepiej będzie rozmawiać po dotarciu do celu, będą miały mierzyć się z pogardliwym spojrzeniem. Osoby zakłócające spokojną jazdę są niemal natychmiast oceniane i skupiają na sobie uwagę wszystkich współtowarzyszy. Jeżeli chcemy tego uniknąć, lepiej będzie nie rozmawiać przez telefon w komunikacji miejskiej.
Kiedy zdjąć buty?
Japonia to kraj, w którym buty ściąga się tak naprawdę przed wejściem do wielu miejsc. Nie chodzi o to, by ściągać obuwie za każdym razem, ale o to, by mieć po prostu taki zwyczaj bezustannie na uwadze. Z pewnością trzeba będzie ściągnąć buty przed wejściem do miejsc świętych, ale również do niektórych hoteli lub szpitali. Co istotne, warto również sprawdzić przed wejściem do konkretnych restauracji czy nie powinniśmy wejść boso. Nie we wszystkich, ale w pewnych restauracjach wciąż funkcjonuje zwyczaj ściągania obuwia. Decydując się na relaks w jednej z pięknych japońskich łaźni, trzeba pamięta, że w niektórych miejscach wciąż tatuaż jest źle postrzegany. Kojarzy się z mafią i dlatego funkcjonują jeszcze łaźnie, do których wytatuowane osoby nie będą miały wstępu. Warto sprawdzić takie informacje przed skorzystaniem z usług.