Japońskie gesty co oznaczają

W każdym kraju, czy to w Polsce czy na przykład w Hiszpanii, Chinach, Austrii istnieją inne zasady. Każdy z tych krajów ma swoją historię, obyczaje, zwyczaje, język, kulturę i zachowania. Zawsze przed jakimkolwiek wyjazdem powinniśmy zapoznać się z kulturą kraju, który akurat zamierzamy odwiedzić. To pomoże uniknąć problemów i różnych nieporozumień. Jeśli chodzi o Japonię to jest to kraj także dość specyficzny i to co u nas jest dozwolone, tam oczywiście może być to w ogóle niedopuszczalne. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jakie gesty używają Japończycy oraz co one w ogóle oznaczają.

Jakie gesty są najpopularniejsze w Japonii?

Jak to się mówi, że mowa ciała jest najważniejsza. Wyraża ona więcej niż tysiąc słów. I to się oczywiście zgadza w stu procentach. Można by rzec, iż te słowa bardzo dobrze są w stanie opisać kulturę i styl życia mieszkańców, którzy zamieszkują Kraj Kwitnącej Wiśni, czyli Japonię. Nie każdy na pewno zdaje sobie sprawę, ale Japończycy, znani są przede wszystkim z tego, iż posiadają wrodzoną powściągliwość i opanowanie. Wykonują oni każdego dnia bardzo dużo gestów. Oczywiście pośród nich, większość jest bardzo silnie zakorzeniona w japońskiej tradycji. Japończycy uwielbiają trzymać się tradycji. Tak już jest. Ponadto ich pozawerbalna komunikacja, która występuje w ich drobnych, nawet tych najdrobniejszych znakach, jest bardzo ważna do tego, aby mogli oni podtrzymywać prawidłowe oraz harmonijne i spokojne stosunki międzyludzkie. Warto zaznaczyć, iż tam gdzie jest bardzo duży tłum, taka forma komunikacja jest niezbędna. Gest w tłumie umożliwia prowadzenie sprawnej komunikacji.

Japończycy posługują się kilkoma ważnymi gestami, po to aby pokazać ważność. Chyba najbardziej popularnym gestem wykonującym przez mieszkańców Japonii jest po prostu ukłon. Jest dla nich najważniejszy. Dlatego też ludzie kłaniają się w różnorodnych sytuacjach, między innymi: na powitanie, na pożegnanie, chcąc przeprosić, poprosić o coś. Czyli można by rzec, iż robią to po prostu cały czas. Warto dodać, iż ukłon ukazuje także szacunek, jakim Japończycy darzą drugą osobę. Stosowany jest zarówno w życiu prywatnym czyli codziennym, jak i zawodowym. Jak zatem powinien wyglądać dobrze wykonany ukłon? Na pewno, nie powinno się patrzeć drugiej osobie prosto w oczy, ponadto nogi powinny być złączone, a plecy wyprostowane.

Ponadto, jeśli zamierzamy wskazać na siebie to po prostu przykładamy dłoń lub palec wskazujący do klatki piersiowej. Tak robią to w Europie. W Japonii robi się to zupełnie inaczej. Otóż, w takiej sytuacji palec wskazujący przykładamy jest do końcówki nosa.
Tak samo jest ze znakiem ‚OK’ . Wersja Europejska wygląda tak, iż tworzy się kółko przez kciuk i palec wskazujący. Dla mieszkańców Japonii oznacza to zupełnie coś innego. U nich jest to symbol pieniędzy.

Ponadto jeśli Europejczycy podczas rozmowy się z czymś nie zgadzają i mają zamiar zaprzeczyć po prostu machamy lub kręcimy głową. Japończycy robią to zupełnie inaczej, ponieważ zamiast głową, machają otwartą dłonią lub po prostu krzyżują swoje ręce w taki sposób, aby powstał X.
Gdy Japończyk chce zawołać lub po prostu przywołać kogoś do siebie, używają do tego całej ręki, która jest skierowana w dół, poruszając jedynie palcami.

Podsumowując niniejszy artykuł warto zaznaczyć, iż mowa ciała oraz gesty są bardzo ważne. Przebywając w innym kraju powinniśmy stosować się do tych zasad, gdyż ich nieznajomość może doprowadzić do wielu konfliktów. A po co nam to? Lepiej tego zdecydowanie unikać. Czasami mogą być one niezrozumiałe dla nas. Wiadomo, inny kraj inna kultura. Japończycy stosują hierarchię i to właśnie chcą ukazać w swoich gestach. Warto o tym pamiętać. To co w Europie znaczy jedno, w Japonii może symbolizować coś zupełnie innego. Gesty są, były i zawsze będą bardzo ważne podczas komunikacji.