Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni?

Japonia to jedno z tych państw, które przyciągają turystów z całego świata ze względu na tradycję i wieloletnią kulturę, ale również ze względu na niezwykły postęp technologiczny, który tutaj objawia się niemal na każdym kroku. To jedno z niewielu miejsc na świecie, w których podstawowe rzeczy będzie można kupić w zwykłym automacie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w takim automacie kupić gazowany napój, co nikogo już dzisiaj nie dziwi. Atrakcją jednak bywają automaty z bielizną czy innymi akcesoriami, które mogą się przydać w ciągu dnia lub nocy. Można zatem śmiało powiedzieć, że Japonia to kraj automatów. Jest to jednak jednocześnie Kraj Kwitnącej Wiśni, co dla wielu turystów jest o wiele lepszą informacją. Dlaczego tak się nazywa i kiedy warto wybrać się na zwiedzanie Japonii, by załapać się na fantastyczne zjawisko?

Hanami – co to jest?

Słowo hanami oznacza “wiosnę”. Gdyby jednak rozczłonkować słowo i poddać dokładnej analizie, to okazuje się, że w wolnym tłumacz -eniu mamy do czynienia z “oglądaniem kwiatów”. Tradycja związana z hanami liczy sobie już ponad tysiąc lat i jest bardzo ważnym elementem w kulturze Japończyków. To właśnie w tym okresie przypadającym na początek wiosny społeczeństwo oddaje się podziwianiu kwiatów. Jeszcze przed laty najważniejszym elementem stanowiła kwitnąca morela. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie, żeby w tym okresie skupiać się wyłącznie na moreli. Liczy się przede wszystkim kwitnąca wiśnia. Jest ona oznaką zbliżającej się wiosny, a zatem niemal wszyscy podchodzą do tego okresu z ogromnym entuzjazmem. Przed laty w tym okresie na cesarskim dworze urządzano z tej okazji specjalne wydarzenia będące pewnego rodzaju festynem łączącym w sobie oglądanie oraz picie Sake. Dzisiaj ucztowanie przebiega w dosyć podobny sposób, choć już w niemal wszystkich regionach kraju.

Jak dzisiaj jest obchodzone Hanami?

Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że jest to niezwykle radosny okres w kulturze japońskiej. Po miesiącach ponurej i srogiej zimy nadchodzi okres ciepła i pojawiającego się coraz częściej słońca. Ogołocone drzewa zaczynają rozkwitać, a życie rodzi się na nowo. Japończycy w dzisiejszych czasach obchodzą to wyjątkowe powitanie wiosny na różne sposoby, choć najczęściej spotykają się w parkach na rodzinnych piknikach. Podziwianie kwitnącej wiśni przeplatane jest wówczas popijaniem sake i konsumowaniem pysznych przekąsek. Ten czas spędza się razem na łonie natury, której nie sposób odmówić uroku w tym okresie.

Różowa Japonia

W okresie Hanami niemal wszędzie będzie można napotkać przepiękne drzewa wiśni, które w tym okresie kwitną na różowo. Różowe drzewka wyglądają magicznie i stanowią atrakcję samą w sobie. Szaleństwo polegające na podziwianiu kwitnącej wiśni zaczyna się znacznie wcześniej. W mediach można obserwować specjalnie przygotowane prognozy, z których dowiemy się, kiedy drzewo będzie prezentowało się najpiękniej. Warto właśnie na ten okres zaplanować fantastyczny wypad z rodziną lub ze znajomymi. Co więcej, kwiat wiśni to niezwykle istotny symbol w całej kulturze japońskiej. Z pewnością niejednokrotnie natkniemy się na ten motyw, który pojawia się na wielu przedmiotach. Dla Japończyków stanowi metaforę życia, które jest piękne, ale jednocześnie niezwykle kruche. Drzewa wiśni znajdują się niemal na całym obszarze kraju. W miastach można spotkać pojedyncze okazy, aczkolwiek warto ich poszukiwać w nieco większych parkach. Wówczas zagęszczenie różowych drzew robi największe wrażenie. Jeżeli jedziemy do Japonii z nadzieją na załapanie się na najbardziej spektakularne Hanami, to z pewnością warto wcześniej zainteresować się miejscami uważanymi za najlepsze do tego rodzaju ucztowania. Warto również skorzystać z Google Maps i po prostu wpisać w wyszukiwarkę Sakura Spots.