Pierwszy raz na lotnisku: co warto wiedzieć?

Pierwsza podróż samolotem bywa stresująca. Po pierwsze wiąże się z zupełnie nowymi wrażeniami, jakich dostarcza sam lot. W końcu wzniesiemy się na dużą wysokość, doświadczymy zmiany ciśnienia i spojrzymy na świat z góry, a chmury będą zdawały się na wyciągnięcie ręki. To budzi zarówno obawy, jak i ekscytację. Za nim jednak lot nastąpi, czeka nas przeprawa przez lotnisko, a ten wielki, zatłoczony gmach, robi wrażenie! Nie da się, ukryć w tym miejscu można poczuć się zagubionym. Jak zatem zachować się na lotnisku? Jak sprawnie poradzić sobie z odprawą na lotnisku?

Lotnisko! Najważniejsze zasady i informacje:

  • Co prawda dotarcie do pokładu samolotu wymaga przejścia przez złożone procedury lotniskowe, ale jest to zdecydowanie do pokonania. Wystarczy, mieć oczy szeroko otwarte i nieco się skoncentrować. Na samym lotnisku znajdują się wszelkie instrukcje i wskazówki, co po kolei należy zrobić i gdzie się zgłosić. Dobrze, jest mieć pod ręką niezbędne dokumenty: dowód tożsamości, bilet lotniczy i ewentualnie inne wymagane dokumenty (paszport, wizę itp.)
  • Jeśli chodzi już o samą odprawę na lotnisku, to należy zacząć od sprawdzenia na tablicy odlotów, stanowiska odprawy odpowiedniego dla swojego lotu. To tzw. „check-in” gdzie odbywa się wydanie karty pokładowej. W przypadku posiadania bagażu dodatkowego należy go również zdać w odpowiednim miejscu.
  • Następnie należy udać się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Tam do sprawdzenia przez specjalny skaner oddaje się wszelkie przedmioty metalowe i elektroniczne oraz bagaż podręczny. Również samodzielnie należy przejść przez bramkę skanującą. Następnie przechodzimy do hali odlotów.
  • Opcjonalnie (ponieważ zależy to od kierunku lotu) może być wymagana jeszcze odprawa paszportowa w wyznaczonym stanowisku.
  • Ostatnim etapem odprawy lotniskowej jest okazanie karty pokładowej, już przed samym opuszczeniem budynku i udaniem się na pokład samolotu.

Co jeszcze warto wiedzieć przed swoją pierwszą wizytą na lotnisku?

  • O tuż na lotnisko należy dotrzeć już około 2-3h przed planowanym startem samolotu.
  • Odprawę „check-in” można wykonać online, wówczas na lotnisku pomija się ten krok – należy tylko zdać bagaż i zgłosić bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa.
  • Jeśli bagaż przekroczy określoną wagę, można narazić się na dodatkowe opłaty związane z nadbagażem.