Noc wśród tysiąca gwiazd

Urlop to bez wątpienia nieodłączna część naszego życia, coś na co czekamy cały rok. Jako cel podróży, niektórzy wybierają pięciogwiazdkowe hotele ze SPA, inni zaś wolą wczasy z naturą, na łonie przyrody. Każda opcja ma wady i zalety, jednak nocleg pod gołym niebem i pobyt wśród natury, niesie za sobą sporo nowych doświadczeń oraz mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Być może własnie z tego powodu, spanie na dziko staje się coraz popularniejsze. Jak zorganizować sobie bezpieczny nocleg w terenie, na co wcześniej zwrócić szczególną uwagę oraz co ze sobą zabrać?

Znajdź idealne miejsce

Po pierwsze obierz cel podróży oraz zaplanuj gdzie chciałbyś spędzić noc. Niezależnie od tego czy wybieramy się na górski szlak czy też przemierzamy długie kilometry wzdłuż plaży, miejsce na nocleg powinno być bezpieczne oraz wygodne. Jeśli wybieramy się w góry, powinniśmy wybrać miejsce dobrze osłonięte przed wiatrem. Unikać należy szczytów i miejsc całkowicie odsłoniętych, a także szczelin, w których podczas ulewy może zebrać się woda. Natomiast jeżeli wybieramy się na noc do lasu, organizując sobie nocleg, warto dokładnie “zbadać” teren. Nie rozkładamy się z namiotem czy hamakiem blisko karmników i szlaków zwierząt. Pozwoli to uchronić się od zbędnego spotkania z mieszkańcami lasu.  

Na co zwrócić uwagę? 

Mimo, iż spanie pod gołym niebem kojarzy się ze swobodą i spontanicznością, są rzeczy, które trzeba dobrze wcześniej przemyśleć. Bez wątpienia, warto wcześniej sprawdzić prognozę pogody. Co prawda, nie jesteśmy w stanie przewidzieć w stu procentach czym nas zaskoczy, gdyż wiadomo, że bywa zmienna i kapryśna. Jednak mając jakiś zarys tego, co może nas spotkać, łatwiej przygotować się do wyprawy. Warto też wspomnieć, iż według prawa nie wszędzie możemy biwakować, Spanie w przypadkowych miejscach możemy przepłacić mandatem. Należy zatem dowiedzieć się czy nocleg w miejscu, które wybraliśmy, jest w pełni legalny. 

Co ze sobą zabrać? 

Oto lista rzeczy, które z pewnością mogą być przydatne podczas biwaku:

  • namiot,
  • karimata,
  • śpiwór,
  • latarka,
  • kuchenka turystyczna oraz naczynia,
  • apteczka,
  • jedzenie,
  • zapalniczka,
  • odzież na zmianę

To tylko kilka podstawowych rzeczy, które podczas takiej wyprawy trzeba mieć ze sobą. Jednak w zależności od pogody, tego gdzie się wybieramy i na jak długo, spakować się należy zgodnie z potrzebami.